7.5. - Utorok
7.5.2024
17:00

VERBUM Talkshow: Ladislav Hanus ako diagnostik slovenskej kultúry a kultúrnosti

Prečo by mal byť Hanus povinným čítaním pre intelektuálne založeného mladého človeka? Objavte relevanciu myšlienok slovenského katolíckeho intelektuála 20. storočia, Ladislava Hanusa, v diskusii mladých autorov časopisu Verbum s prof. Jarabom.

Zakúpiť vstupenku na podujatie

Popis podujatia

O čom sa budeme rozprávať?

  1. Čo musím robiť pre to, aby som sa stal kultúrnym človekom, prečo je to tá najdôležitejšia úloha a prečo to nejde bez toho, aby som si aspoň raz za život prečítal Hanusovu Rozpravu o kultúrnosti?
  2. Ako Hanus chápal slovenskú zbožnosť a Cirkev? Kde videl najväčšie výzvy, ako im čelil a prečo jeho vhľady stále tnú do živého?
  3. Hanus sa okrem kultúry a náboženstva zaoberal aj verejným životom. Prečo jeho politická filozofia vyrušuje a ako sa k nej máme postaviť?

Anotácia:

Ladislav Hanus je najdôležitejším slovenským katolíckym intelektuálom 20. storočia. Získal elitné vzdelanie (Universtät Innsbruck), osobne sa poznal s najdôležitejšími intelektuálmi svojej doby (Romano Guardini) a formoval kultúrny, duchovný i politický život najmä v 30. a 40. rokoch 20. storočia na Slovensku. Ak niekto zo Slovenska predznamenal II. vatikánsky koncil, tak to bol práve on. Za posledných 100 rokov neboli na Slovensku také zaujímavé kresťanské intelektuálno-literárne časopisy, ako keď Hanus editoval Kultúru, Obrodu alebo Verbum. Ako je vôbec možné, že ho viac nepoznáme a nečítame?

Tento rok je vyhlásený za rok kresťanskej kultúry. Pripomíname si tiež 30. rokov od Hanusovej smrti (Ladislav Hanus je pochovaný v Ružomberku). Kto chce naozaj rozumieť slovenskému človeku, bez Hanusa a jeho koncepcie kultúrnosti to nejde. Čo si Hanus myslel o slovenskej povahe, kultúre a vkuse, o Cirkvi a kňazoch, o Slovenskom štáte a politike?

Diskusiu pripravil časopis Verbum, ktorý od r. 2021 vydáva Spoločenstvo Ladislava Hanusa. (link) Prvé číslo 1/2024 sa venuje práve otázke slovenskej kultúrnosti a obsahuje aj úryvky z doposiaľ nepublikovanej Hanusovej prednášky o Slovenskom vkuse. Predplatné časopisu: link

Moderuje: Juraj Šúst (Spoločenstvo Ladislava Hanusa)

Pridať do kalendára

Navštívte Hanusove dni aj vy - unikátny festival o Bohu, vesmíre a vôbec :)