ružomberok, 5 - 7 mája 2024

Festival o Bohu, vesmíre, živote a vôbec

Zažite živé prelínania filozofie, umenia, teológie, sociálnych vied, politiky či najaktuálnejších spoločenských tém na Hanusových dňoch - kde nás všetkých spája snaha o hľadanie pravdy a krásy.

Scott a Kimberley Hahn na festivale
3
DNI
9
podujatí
17
rečníkov
3000+
Návštevníkov
o festivale

Čo sú to Hanusove dni?

Hanusove dni chcú spájať vieru s rozumom, inšpirovať pre hľadanie Pravdy, Dobra a Krásy a tiež ukázať, že kresťanstvo “nie je spomienkou na minulosť, ale veľmi živou a skutočnou realitou.” (Benedikt XVI.) Festival je určený tak akademickej verejnosti ako aj širšiemu publiku. Môžete sa tešiť na niekoľko večerov plných diskusií a prednášok z oblasti politiky, teológie, psychológie či iných spoločenských vied. Takisto máme pre vás pripravené sprievodné podujatia (duchovné aj umelecké).

Kúpiť vstupenky
rečníci

Spoznajte rečníkov a hostí RHD 2024!

vybrané podujatia

Na aký program sa môžete tešiť?

František Trstenský
Teológia
5.5.2024
16:00

DISKUSIA: Cirkev na severe - Choď a oprav môj dom!

Čo je v našom kresťanskom živote pokazené a ako to opraviť? Vízia nového spišského biskupa sa stretne v diskusii s pohľadmi kresťanských laikov (katolíkom a protestantkou), ktorí sú aktívni na poli vzdelávania, kultúry i evanjelizácie.

František Trstenský
Lýdia Rišová
Jan Hrkút
Michal Zamkovský
Politika
5.5.2024
18:30

DISKUSIA nm.sk: Potrebujeme kresťanských novinárov?

Diskusia veriaceho novinára zo sekulárneho média, redaktora katolíckeho rádia a mediálnej teoretičky z Katolíckej univerzity o tom, čo znamená byť kresťanským novinárom v rozdelenom svete pod taktovkou portálu Nové mesto.

Jaroslav Barborák
Terézia Rončáková
Ivo Novák
Samuel Lovás
Teológia
6.5.2024
20:30

RHD Talks + Podcast EROS: Sebaláska: Cesta do neba alebo do pekla?

Aký je rozdiel medzi zdravou láskou k sebe a nezdravou sebaláskou? Ako sa jej zdravá miera hľadá v celibáte a manželstve? Odpovede na tieto otázky nám pomôže nájsť Tomáš Akvinský v podaní prednášky fr. Samuela Lovása OP a diskusia s manželmi Neslušanovcami.

Samuel Lovás
Lukáš a Soňa Valachovci
Samuel Trizuljak
RHD Talks
7.5.2024
14:30

RHD Talks: Ako nepreflákať študentské roky?

Naučte sa, ako využiť akademické roky čo najlepšie! Absolvent Oxfordskej univerzity vás vezme na cestu plnú praktických rád a odhalí, ako sa stať úspešným študentom nielen v zahraničí, ale aj doma na Slovensku.

Samuel Trizuljak
Partneri hanusových dní 2024
logo Spišskej diecézylogo Katolíckej univerzity v Ružomberkulogo Fondu na podporu umenialogo firmy Plautlogo Fondu na podporu umenialogo Fondu na podporu umenialogo Denníka Postojlogo časopisu Nového mestalogo Fondu na podporu umenialogo Fondu na podporu umenialogo Denníka Štandardlogo Fondu na podporu umenialogo Fondu na podporu umenia
prečo sa zúčastniť

Dobré dôvody prečo prísť na Hanusove dni

Ruzomberské Hanusove dni sú platformou pre každého, kto túži rozšíriť svoje vedomosti a pochopenie sveta.

Obohaťte vaše chápanie seba a okolitého sveta so súčanými osobnosťami

Každá prednáška a diskusia je mostom k novým pohľadom na rôzne aspekty ľudskej existencie. Ponorte sa do sveta myšlienok, kde každá konverzácia otvára dvere k novému porozumeniu seba samého a mieste človeka v širšom kontexte kultúry.

Preneste svoju vieru do praxe

RHD ponúkajú jedinečnú inšpiráciu, ako pežívať vlastnú vieru aktívne a svedomito vo všetkých sférach života. Pridajte sa k nám a objavte, ako môže katolícky spôsob myslenia obohatiť váš profesionálny, akademický a osobný rozvoj.

Vytvorte si nové priateľstvá v inšpiratívnej spoločnosti

RHD poskytujú výnimočnú príležitosť stretnúť sa a spoznať ľudí s podobnými záujmami o hĺbkové pochopenie sveta. Spojte sa s komunitou, ktorá zdieľa intelektuálny záujem a vášeň pre diskusiu.

Užite si veľký festival v rodinnej atmosfére:

Ruzomberské Hanusove dni sú viac než len festival; sú stretnutím priateľov, rodín a komunity v príjemnej komornej atmosfére. Ponorte sa do sveta kultúry a akadémie, kde každý nájde niečo pre seba v bohatej ponuke sprievodných umeleckých podujatí.

Téma festivalu
portrét Ladislava Hanusa

Témou festivalu je pri príležitosti roka kresťanskej kultúry práve kresťanská kultúra. Tento rok si zároveň pripomíname aj 30 rokov od smrti Ladislava Hanusa, ktorý vo svojom filozofickom diele intelektuálne rozvíjal práve koncept kresťanskej kultúry.

V čom spočíva význam a dôležitosť kultúry?

V tom, že nám pomáha, alebo, v prípade jej absencie, sťažuje stávať sa dobrým ľuďmi. Slovo kultúra, ako je známe, pochádza z lat. colere pestovať, obývať, uctievať a naznačuje, že tak ako ako o pôdu sa potrebujeme starať aj o oblasť ľudského ducha a vytvárať také duchovné a hodnotové prostredie, ktoré napomáha ľudskému rastu (morálnosti, vzdelanosti, kultúrnosti).

V čom spočíva význam a dôležitosť kresťanskej kultúry?

Kresťanská kultúra pridáva transcendentnú dimenziu vzťahu Boha k človeku a tým ju zušľachťuje. Zachováva všetko dobré, pravdivé a krásne, pričom každú hodnotu a dobro zároveň vzťahuje k Stvoriteľovi. Uschopňuje človeka vidieť stvorenie a život ako dar a tým ho učí vďačnosti, veľkorysosti a zodpovednosti za správu sveta. To jej zároveň nebráni učiť nás láske k dejinám, k tradícii, k vlasti, k jazyku a kultúre. Uvedomujúc si všetky dôsledky dedičného hriechu, nás však zároveň varuje od iluzórnosti nádejí, ktoré politika nedokáže splniť. Skrátka, kresťanská kultúra nás chráni od aktuálnych ideológii, bráni nám v prílišnom lipnutí a udomácnení sa v tomto svete, a pripomína nám najhlbšie túžby nášho srdca, na ktoré zabúdame: hľadať niečo viac, než iba stvorenie...samotného Boha...

Kúpiť vstupenky
portrét Ladislava Hanusa
O festivale

Kto bol Ladislav Hanus?

„Človek svojej rozumnosti najviac zadosťučiní, keď sa venuje podstate, zákonom, poriadkom, atribútom bytia ako takého, čiže filozofickému mysleniu.“ Ladislav Hanus


Ladislav Hanus bol slovenským katolíckym kňazom, ktorý sa snažil o pozdvihnutie viery a kultúrneho života Slovákov. Jeho túžbou bolo, aby kňazi aj veriaci nežili svoje náboženstvo iba zvykovo, bezmyšlienkovo a pohodlne, ale aby spirituálne a ideovo zakorenení dokázali formovať život spoločnosti.

Náš Romano Guardini. Nevieme si predstaviť, že by mestský akademický festival nosil meno niekoho iného. Ladislav Hanus bol katolíckym filozofom, teológom, prekladateľom, interpretátorom literárnych diel, znalcom sakrálneho umenia a zakladateľom filozofie kultúry na Slovensku.

fotka budovy knižnice

Univerzitná knižnica Katolíckej univerzity v Ružomberku

Žilinská cesta 1646/25
034 01 Ružomberok

Zobraziť na mape
miesto podujatia

Kde sa festival uskutoční?

Srdečne pozývame na festival Ružomberské Hanusove dni, ktoré sa uskutočnia 5. - 7.5.2024 v knižnici Katolíckej Univerzity v Ružomberku. 

Zakúpiť vstupenky
Testimonials

Čo o našej konferencii hovoria naši účastníci

Lily Woods - Conference X Webflow Template

Katherine Cutts

Growth Hacker at Facebook

“Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Quis quis temps, pulvinar at enim felis. Consequat gravida phasellus aliquet consectetur tristique.”

John Carter - Conference X Webflow Template

Daniel Smith

Marketing Lead at Twitter

“Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Quis quis temps, pulvinar at enim felis. Consequat gravida phasellus aliquet consectetur tristique.”

Sophie Moore - Conference X Webflow Template

Lily Woods

Video Marketing at YouTube

“Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Quis quis temps, pulvinar at enim felis. Consequat gravida phasellus aliquet consectetur tristique.”

FAQS

Často kladené otázky

01

Kto sú potvrdení headlineri tohtoročných RHD?

Headlineri tohtoročných RHD budú Mons. František Trstenský (biskup Spišskej diecézy), fr. Samuel Lovás OP (dominikán a morálny teológ, University of Fribourg), Mária Bedleková (riaditeľka, O2 Športová akadémia Mateja Tótha), Jaroslav Valent (šéfredaktor, Historická revue a debatér, Podcast Dejiny SME) a Samuel Trizuljak (autor a historik, Karlova Univerzita)

02

Poskytujete zľavy pre študentov, ZŤP a seniorov?

Áno, tejto skupine poskytujeme zľavu 30%

03

Bude prístupný záznam z prednášok?

Áno, záznamy z podujatia budú postupne zverejnené na našo YouTube kanáli

04

Poskytujete hromadné zľavy pre skupiny/stretká/spoločentvá?

Všetkým skupinám vieme poskytnúť zľavu 5+1 lístok zdarma.

O festivale

Kto stojí za Hanusovými dňami?

Organizátorom festivalu je Spoločenstvo Ladislava Hanusa (SLH).

Víziou SLH je byť inšpirujúcou komunitou kompetentných a angažovaných kresťanov, ktorí obohacujú kultúru, poznajú a žijú svoju vieru. Vďaka tomu sú schopní prinášať Krista do verejného života - politiky, médií, umenia a kultúry na Slovensku.Preto za svoje poslanie považujeme intelektuálno-duchovnú formáciu mladých a spoločenskú angažovanosť. Formáciu uskutočňujeme prostredníctvom formačno-akademických programov, ktoré od roku 2002 realizujeme v Bratislave a od roku 2015 aj v Košiciach.

Zistite viac o SLH

Navštívte Hanusove dni aj vy - unikátny festival o Bohu, vesmíre a vôbec :)