Schola Minor a Františkánska schóla

Františkánska schóla Bratislava  je vokálno-inštrumentálny súbor, ktorý interpretuje hudobné diela rôznych štýlových období od stredoveku po súčasnosť. Zvláštnu pozornosť venuje hudbe františkánskej tradície. Pôsobí od roku 2007.

Schola Minor Františkánskeho kostola v Bratislave je vokálny súbor, ktorý sa špecializuje na interpretáciu gregoriánskeho chorálu a polyfónie. Vznikol v roku 2013.

Spev: Hilda Gulyásová (sólo), Mária Páleníková, Júlia Urdová (+ viola), br. Efrém Zemjánek, br. František Mária Kadlečík, br. Rufín Halčin, br. Samuel Takács, Gregor Regeš (violončelo), Lumír Machek (kontrabas), Sylvia Urdová (zbormajster, organ)

 

Gregoriánsky chorál na sv. omši Gregoriánsky chorál je jednohlasný liturgický spev v latinčine, ktorý vznikol v stredoveku. Je pilierom, na ktorom je postavená európska artificiálna hudobná kultúra a od ktorého sa odvinul komponovaný viachlas. Cirkev ho pokladá aj dnes za vlastný rímskej liturgii. Počas sv. omše zaznejú spevy z klasickej „zlatej“ vrstvy chorálu spred 10. storočia, no aj chorálne kompozície z neskorého stredoveku i novoveku a skladby inšpirované chorálom. Schola Minor a Františkánska schóla Bratislava vychádzajú pri interpretácii gregoriánskeho chorálu z princípov gregoriánskej semiológie a venujú sa aj polyfonickému spracovaniu chorálnych spevov a ich prepájaniu s modernými hudobnými nástrojmi. P. Juraj A. Mihály OFM, gvardián kláštora františkánov v Bratislave, Schola Minor a Františkánska schóla Bratislava Počas sv. omše zaznejú spevy z klasickej „zlatej“ vrstvy chorálu, chorálne kompozície z neskoršieho obdobia a skladby inšpirované chorálom. Zaži Svätá omša s gregoriánskym chorálom. gregoriansky choral na sv omsi gregoriansky choral je jednohlasny liturgicky spev v latincine ktory vznikol v stredoveku je pilierom na ktorom je postavena europska artificialna hudobna kultura a od ktoreho sa odvinul komponovany viachlas cirkev ho poklada aj dnes za vlastny rimskej liturgii pocas sv omse zazneju spevy z klasickej zlatej vrstvy choralu spred 10 storocia no aj choralne kompozicie z neskoreho stredoveku i novoveku a skladby inspirovane choralom schola minor a frantiskanska schola bratislava vychadzaju pri interpretacii gregorianskeho choralu z principov gregorianskej semiologie a venuju sa aj polyfonickemu spracovaniu choralnych spevov a ich prepajaniu s modernymi hudobnymi nastrojmi p juraj a mihaly ofm gvardian klastora frantiskanov v bratislave schola minor a frantiskanska schola bratislava pocas sv omse zazneju spevy z klasickej zlatej vrstvy choralu choralne kompozicie z neskorsieho obdobia a skladby inspirovane choralom zazi svata omsa s gregorianskym choralom
zazi
0
1461699000
gregoriansky choral na sv omsi