Peter Sedlák

Vyštudoval odbor reštaurovanie nástenných malieb a sgrafít (Stredná umelecko-priemyselná škola v Košiciach, 1985) a učiteľstvo výtvarnej výchovy a slovenského jazyka (Pedagogická fakulta, 1990). Reštauroval na oddelení nástenných malieb v Štátnych reštaurátorských ateliéroch v Levoči a v starožitníctve v Aténach. Pôsobí ako učiteľ výtvarných odborov (Cirkevná základná škola a Gymnázium sv. Mikuláša v Prešove).

V súčasnosti tvorí rôzne ilustrácie, fotografie, grafický dizajn a kreslený humor, ktorý vystavuje na Slovensku aj v Európe. Od roku 2012 pracuje na sérii dokumentárnych fotografií „Svietenie“ s námetom zasvätených ľudí, kňazov, rehoľníkov, veriacich ľudí, liturgie, obradu a chrámu.

Karikatúry Petra Sedláka Ako sa raz vyjadril autor karikatúr, pri kreslenom humore je aj herec viac náchylnejší k tomu, aby vkĺzol do ironickej alebo výsmešnej polohy. Jeho výstava však stále nesie pracovný názov "svietiene", ktorá je kombináciou nielen farby svetla aj tmy, ale aj odrazom akejsi svätosti života. Karikatúry Petra Sedláka získali viacero ocenení, napríklad prvé miesto v súťaži kresleného humoru Fraštacký tŕň 2012. Vás však pozývame vychutnať si ich v priestoroch Pisztoryho paláca počas trvania celého festivalu. Pretože karikatúra má silné prostriedky na predkladanie myšlienok a jasné pomenovanie skutočnosti takmer vo všetkých situáciách a potrebách človeka.   Peter Sedlák "Svietiene. Je to taký môj vynález. Chcel som v tom slove nejak obsiahnuť slovo svetlo, ale aj tieň a zároveň svätosť," hovorí Peter Sedlák. Zaži Výstava karikatúr trvá počas celého festivalu. karikatury petra sedlaka ako sa raz vyjadril autor karikatur pri kreslenom humore je aj herec viac nachylnejsi k tomu aby vklzol do ironickej alebo vysmesnej polohy jeho vystava vsak stale nesie pracovny nazov svietiene ktora je kombinaciou nielen farby svetla aj tmy ale aj odrazom akejsi svatosti zivota karikatury petra sedlaka ziskali viacero oceneni napriklad prve miesto v sutazi kresleneho humoru frastacky trn 2012 vas vsak pozyvame vychutnat si ich v priestoroch pisztoryho palaca pocas trvania celeho festivalu pretoze karikatura ma silne prostriedky na predkladanie myslienok a jasne pomenovanie skutocnosti takmer vo vsetkych situaciach a potrebach cloveka nbsp peter sedlak quot svietiene je to taky moj vynalez chcel som v tom slove nejak obsiahnut slovo svetlo ale aj tien a zaroven svatost quot hovori peter sedlak zazi vystava karikatur trva pocas celeho festivalu
zazi
0
1461171600
karikatury petra sedlaka