Juraj Karpiš

Vyštudoval Fakultu manažmentu Univerzity Komenského v Bratislave so špecializáciou finančný manažment. Pracoval vo viacerých finančných inštitúciách v zahraničí a na Slovensku. Zameriava sa na hospodársku politiku, verejné financie, sociálny systém a zdravotníctvo.

V roku 2006 sa stal spoluzakladateľom a členom slovenského Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz INESS. Spolupracuje ako lektor so Sokratovým inštitútom.

Už v roku 2007 upozorňoval na blížiacu sa krízu. Po bankrote Grécka sa zaradil medzi najuznávanejších slovenských odborníkov na krízu v Európe. Jeho komentáre môžete nájsť na stránkach INESS.

Je autorom knihy Zlé peniaze, v ktorej okrem iného tvrdí, že sa moc centrálnej banky často zneužíva. Systém zlých peňazí s núteným obehom podľa neho vedie k “maniodepresívnym” ekonomickým cyklom a k finančným krízam.

Nekonečná kríza Dvaja skúsení slovenskí ekonómovia, s odlišným pohľadom na úlohu centrálnej banky v ekonomike, budú diskutovať o tom, či sa Západu podarilo prekonať finančnú krízu a navrátiť sa k zdravému hospodárskemu rastu. V ich spoločnej diskusii zažijeme výmenu názorov, či zásahy ECB, MMF a ďalších organizácií krízu riešili alebo naopak ešte prehĺbili. Rovnako sa môžeme tešiť na odlišné pohľady na úlohu centrálnej banky - či centrálne banky pomáhajú komerčným bankám na úkor nás občanov alebo naopak ochraňujú hospodárstvo pred katastrofickými dopadmi krízy. Našim hosťom budeme klásť priame otázky a požadovať zrozumiteľné odpovede. Či už fandíte “neviditeľnej ruke trhu” alebo naopak chcete skrotiť “bezohľadný, egoistický kapitalizmus”, táto diskusia vás zaručene zaujme a otvorí vám nové horizonty. Juraj Karpiš, Juraj Valachy Moderuje: Fero Múčka Aké ponaučenia si ekonómovia zobrali z globálnej finančnej krízy? Aká by bola ekonomická efektivita krajiny bez fiškálnych zásahov? Je úlohou centrálnej banky pomáhať štátnej pokladnici? Ekonomika Dvaja ekonómovia o peniazoch, bankách a politikoch. nekonecna kriza dvaja skuseni slovenski ekonomovia s odlisnym pohladom na ulohu centralnej banky v ekonomike budu diskutovat o tom ci sa zapadu podarilo prekonat financnu krizu a navratit sa k zdravemu hospodarskemu rastu v ich spolocnej diskusii zazijeme vymenu nazorov ci zasahy ecb mmf a dalsich organizacii krizu riesili alebo naopak este prehlbili rovnako sa mozeme tesit na odlisne pohlady na ulohu centralnej banky ci centralne banky pomahaju komercnym bankam na ukor nas obcanov alebo naopak ochranuju hospodarstvo pred katastrofickymi dopadmi krizy nasim hostom budeme klast priame otazky a pozadovat zrozumitelne odpovede ci uz fandite neviditelnej ruke trhu alebo naopak chcete skrotit bezohladny egoisticky kapitalizmus tato diskusia vas zarucene zaujme a otvori vam nove horizonty juraj karpis juraj valachy moderuje fero mucka ake ponaucenia si ekonomovia zobrali z globalnej financnej krizy aka by bola ekonomicka efektivita krajiny bez fiskalnych zasahov je ulohou centralnej banky pomahat statnej pokladnici ekonomika dvaja ekonomovia o peniazoch bankach a politikoch
ekonomika
1
1461700800
nekonecna kriza