Juraj Hipš

Rodák z Petržalky, ktorý žije na lazoch v Zaježovej. Na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave vyštudoval filozofiu a estetiku so zameraním na environmentálnu etiku.

V roku 2000 založil Centrum environmentálnej a etickej výchovy Živica. Je predsedom celoslovenskej siete environmentálnych organizácií Špirála a pôsobí ako lektor Sokratovho inštitútu. Pred deviatimi rokmi založil environmentálno-komunitnú základnú školu v Zaježovej.

Je spoluautorom niekoľkých príručiek pre environmentálnu výchovu a výchovu k tolerancii. Jeho blogy si môžete prečítať na portáli ciernalabut.sk.

Tvrdí, že len ten, kto dosiahol vnútorný pokoj a múdrosť, dokáže chrániť životné prostredie. Ekonomické a politické systémy, ako aj technológie podľa neho odrážajú len stav nás samých.

Ranená planéta Františkova encyklika Laudato si vzbudzuje celosvetovú pozornosť. Pápež v encyklike ostro kritizuje súčasnú kultúru a moc technológií. Tvrdí, že ekologická kríza je v skutočnosti aj krízou etiky a náboženstva. Dnes sa paradoxne zdá, že encyklika získava viac uznania od ľavicových liberálnych médií ako od konzervatívnych či ekonomických kruhov. Pápež podľa ľavice podporil boj proti globálnemu otepľovaniu, voľnému trhu či konzumnej kultúre. Konzervatívci sa však pýtajú, či to pápež s kritikou trochu neprehnal. Globálne otepľovanie považujú za neoverenú hypotézu a voľný trh za podmienku rozvoja. Za pápežovými slovami vidia zakuklený socializmus. Táto téma si podľa nás jednoznačne zaslúži dobrú diskusiu. Preto sme k nám pozvali ekologického aktivistu Juraja Hipša a ekonomického liberála Martina Vlachynského. Budú s nami diskutovať o pápežových pohľadoch na prírodu, spoločnosť, ekonomiku, etiku, náboženstvo a spiritualitu. Príďte si vypočuť ich názory a nepremeškajte možnosť položiť im vlastné otázky. Juraj Hipš, Martin Vlachynský Je svet na pokraji ekologickej katastrofy? Aké sú príčiny ekologickej krízy? Potrebujeme kvôli ochrane prírody meniť naše životy? Spoločnosť Ekoaktivista a ekonóm o encyklike Laudato si a našej planéte. ranena planeta frantiskova encyklika laudato si vzbudzuje celosvetovu pozornost papez v encyklike ostro kritizuje sucasnu kulturu a moc technologii tvrdi ze ekologicka kriza je v skutocnosti aj krizou etiky a nabozenstva dnes sa paradoxne zda ze encyklika ziskava viac uznania od lavicovych liberalnych medii ako od konzervativnych ci ekonomickych kruhov papez podla lavice podporil boj proti globalnemu oteplovaniu volnemu trhu ci konzumnej kulture konzervativci sa vsak pytaju ci to papez s kritikou trochu neprehnal globalne oteplovanie povazuju za neoverenu hypotezu a volny trh za podmienku rozvoja za papezovymi slovami vidia zakukleny socializmus tato tema si podla nas jednoznacne zasluzi dobru diskusiu preto sme k nam pozvali ekologickeho aktivistu juraja hipsa a ekonomickeho liberala martina vlachynskeho budu s nami diskutovat o papezovych pohladoch na prirodu spolocnost ekonomiku etiku nabozenstvo a spiritualitu pridte si vypocut ich nazory a nepremeskajte moznost polozit im vlastne otazky juraj hips martin vlachynsky je svet na pokraji ekologickej katastrofy ake su priciny ekologickej krizy potrebujeme kvoli ochrane prirody menit nase zivoty spolocnost ekoaktivista a ekonom o encyklike laudato si a nasej planete
rodina
1
1461261600
ranena planeta