Jozef Haľko

Pomocný biskup Bratislavskej rímskokatolíckej arcidiecézy a uznávaný cirkevný historik. Na Cyrilometodskej bohosloveckej fakulte UK mu bolo umožnené študovať až po zmene režimu. Doktorát z cirkevných dejín získal na Univerzite Svätého Kríža v Ríme. V roku 2013 bol vymenovaný za profesora v odbore katolícka teológia.

Je autorom mnohých vedeckých a popularizačných kníh. Jeho kniha o Dóme sv. Martina v Bratislave získala v roku 2010 prestížne ocenenie Kniha roka. Je členom redakčnej rady časopisu Impulz.

Pnutie medzi dnešnou modernou spoločnosťou a Cirkvou podľa neho nie je príjemné, ale je dôkazom, že Cirkev si plní svoju prorockú úlohu v spoločnosti. Tvrdí, že údajný kontrast medzi pápežom Františkom a predstaviteľmi Cirkvi na Slovensku je programovo živený niektorými novinármi.

Katolíci a protestanti Téma reformácie dokáže aj po 500 rokoch vyvolať zvedavosť aj polemiku. Z príležitosti aktuálneho jubilea sa chceme s dvoma poprednými odborníkmi na históriu Bratislavy bližšie zamerať na dejiny reformácie a protireformácie v tomto meste. Obdobie príchodu reformácie do našich krajov sa kryje práve s dobou, keď sa Bratislava po bitke pri Moháči a obsadení veľkej časti Uhorska Turkami stala hlavným mestom Uhorského kráľovstva. Zohrávala preto dôležitú úlohu pri náboženských konfliktoch, protihabsburských povstaniach uhorskej protestantskej šľachty i rekatolizačných snahách jezuitov. S našimi hosťami sa poberieme do doby, keď sa reformačné myšlienky Martina Luthera začali šíriť a postupne usadzovať v Bratislave. Budeme sa rozprávať o obsadení Bratislavy Betlenovými vojskami a premene Dómu sv. Martina na evanjelický kostol. Zaujímať nás bude príchod jezuitov i uršulínok a ich snahy o katolícku obnovu a tiež prenasledovanie protestantských kazateľov a pridelenie evanjelických kostolov katolíkom po porážke tzv. Vešeléniho sprisahania (1663-1664). V diskusii sa zameriame aj na kultúrne a náboženské diela, ktoré vzájomné súperenie katolíkov a evanjelikov Bratislave prinieslo. Jozef Haľko Štefan Holčík Čo spôsobil príchod protestantizmu do Bratislavy? Akú úlohu zohrali jezuiti pri rekatolizácii? Pomohla reformácia alebo protireformácia rozvoju vzdelanosti? História Katolícky a evanjelický historik o reformácii a protireformácii v Bratislave katolici a protestanti tema reformacie dokaze aj po 500 rokoch vyvolat zvedavost aj polemiku z prilezitosti aktualneho jubilea sa chceme s dvoma poprednymi odbornikmi na historiu bratislavy blizsie zamerat na dejiny reformacie a protireformacie v tomto meste obdobie prichodu reformacie do nasich krajov sa kryje prave s dobou ked sa bratislava po bitke pri mohaci a obsadeni velkej casti uhorska turkami stala hlavnym mestom uhorskeho kralovstva zohravala preto dolezitu ulohu pri nabozenskych konfliktoch protihabsburskych povstaniach uhorskej protestantskej slachty i rekatolizacnych snahach jezuitov s nasimi hostami sa poberieme do doby ked sa reformacne myslienky martina luthera zacali sirit a postupne usadzovat v bratislave budeme sa rozpravat o obsadeni bratislavy betlenovymi vojskami a premene domu sv martina na evanjelicky kostol zaujimat nas bude prichod jezuitov i ursulinok a ich snahy o katolicku obnovu a tiez prenasledovanie protestantskych kazatelov a pridelenie evanjelickych kostolov katolikom po porazke tzv veseleniho sprisahania 1663 1664 v diskusii sa zameriame aj na kulturne a nabozenske diela ktore vzajomne superenie katolikov a evanjelikov bratislave prinieslo jozef halko stefan holcik co sposobil prichod protestantizmu do bratislavy aku ulohu zohrali jezuiti pri rekatolizacii pomohla reformacia alebo protireformacia rozvoju vzdelanosti historia katolicky a evanjelicky historik o reformacii a protireformacii v bratislave
historia
0
1492711200
katolici a protestanti
Výzvy pre slovenskú Cirkev Minulý rok vyšla vo vydavateľstve Hlbiny napohľad nenápadná modrá kniha Radosť evanjelia na Slovensku. Karol Moravčík je spolureditorom tejto publikácie a spoluautorom príspevku o stave slovenských kňazov a diecéz. Autori tohoto príspevku pomerne kriticky nazerajú na súčasný stav Katolíckej cirkvi na Slovensku. V Cirkvi podľa nich pretrváva autoritárstvo biskupov a priveľký odstup kléru od bežných ľudí. Kritizujú tiež úroveň teológie a vzdelávania v seminároch. Laici podľa nich nie sú schopní presadiť sa v občianskej spoločnosti. Pre katolícku laickú verejnosť bol rok 2015 významný referendom, vznikom Konzervatívneho denníka či vydareným Pochodom za život, pre biskupov bola vrcholom roka návšteva ad limina v Ríme. Do diskusie sme pozvali biskupa Jozefa Haľka a kňaza Karla Moravčíka, aby spolu hľadali odpovede na otázku, akým výzvam čelí Cirkev na Slovensku. Ako podľa nich využíva Cirkev na Slovensku svoj potenciál? Dokáže viesť dialóg so spoločnosťou? Darí sa jej prinášať Kristovo posolstvo k neveriacim?" Jozef Haľko, Karol Moravčík Akým výzvam dnes čelí slovenská Cirkev? Darí sa jej evanjelizovať našu spoločnosť? Je slovenská Cirkev naozaj bratským spoločenstvom? Teológia Biskup a kritický teológ o aktuálnych výzvach pre slovenskú Cirkev. vyzvy pre slovensku cirkev minuly rok vysla vo vydavatelstve hlbiny napohlad nenapadna modra kniha radost evanjelia na slovensku karol moravcik je spolureditorom tejto publikacie a spoluautorom prispevku o stave slovenskych knazov a diecez autori tohoto prispevku pomerne kriticky nazeraju na sucasny stav katolickej cirkvi na slovensku v cirkvi podla nich pretrvava autoritarstvo biskupov a privelky odstup kleru od beznych ludi kritizuju tiez uroven teologie a vzdelavania v seminaroch laici podla nich nie su schopni presadit sa v obcianskej spolocnosti pre katolicku laicku verejnost bol rok 2015 vyznamny referendom vznikom konzervativneho dennika ci vydarenym pochodom za zivot pre biskupov bola vrcholom roka navsteva ad limina v rime do diskusie sme pozvali biskupa jozefa halka a knaza karla moravcika aby spolu hladali odpovede na otazku akym vyzvam celi cirkev na slovensku ako podla nich vyuziva cirkev na slovensku svoj potencial dokaze viest dialog so spolocnostou dari sa jej prinasat kristovo posolstvo k neveriacim jozef halko karol moravcik akym vyzvam dnes celi slovenska cirkev dari sa jej evanjelizovat nasu spolocnost je slovenska cirkev naozaj bratskym spolocenstvom teologia biskup a kriticky teolog o aktualnych vyzvach pre slovensku cirkev
teologia
1
1461182400
vyzvy pre slovensku cirkev