Ivica Kušíková

Ivica Kušíková je členkou Misijnej kongregácie služobníc Ducha svätého. Vyštudovala stavebné inžinierstvo, po zložení večných sľubov sa však jej misiou stala predovšetkým filmová tvorba. Pokračovala v štúdiách médií na St. Patrick College v Írsku a absolvovala magisterské štúdia dokumentaristiky vo Veľkej Británii. Na popud amerických rádových sestier sa začala zaoberať osudmi reholí v čase komunistickej totality v Československu. V tíme spolu s tromi rádovými sestrami z rôznych kongregácií rozbehla dlhoročný historicko-dokumentačný projekt Svedkovia viery. Prvý veľký úspech zaznamenala filmom Pilátova amnestia o rokoch 1945 – 1965.

Pre portál Postoy sa o svojej práci vyjadrila: “Snažím sa o sprostredkovanie príbehu človeka, ktorý svojou pravdivosťou a autentickosťou otvára divákovi nové obzory a pomáha mu tak formovať vlastný názor na život.”

Film: Súď ma a skúšaj Protagonistkami filmu Súď ma a skúšaj sú rehoľné sestry, ktoré prežili likvidáciu ženských reholí v 50. rokoch. Pre vernosť hodnotám, v ktoré uverili, sa nechcene stali svedkami dejinných udalostí nášho národa. Realizácii samotného dokumentu predchádzalo trojročné obdobie výskumu, štúdia a digitalizácie dobových fotografií a dokumentov. Súbežne prebiehalo filmovanie výpovedí 84 svedkýň krutej Akcie R na miestach spojených s deportáciou a väznením, ako aj nakrúcanie autentických situácií v rehoľných spoločenstvách. V spolupráci s filmovým štábom autorka natočila neopakovateľný materiál veľkej historickej i spoločenskej hodnoty. Film získal Cenu Jedného sveta a stal sa tak víťazným slovenským dokumentom.  Po premietaní nasleduje diskusia s režisérkou Ivicou Kúšikovou. Podujatie je pripravené v spolupráci s projektom "Premietaj" festivalu Jeden svet.   Ivica Kúšiková SSpS Čo prežívali rehoľné sestry počas likvidácie ženských reholí? Aké motívy ich viedli vstúpiť do kláštora? Čo je zmyslom ženského bytia? História (SR/2013/72 min.) Film a diskusia s režisérkou o zmysle života rehoľných sestier počas likvidácie kláštorov. film sud ma a skusaj protagonistkami filmu sud ma a skusaj su reholne sestry ktore prezili likvidaciu zenskych reholi v 50 rokoch pre vernost hodnotam v ktore uverili sa nechcene stali svedkami dejinnych udalosti nasho naroda realizacii samotneho dokumentu predchadzalo trojrocne obdobie vyskumu studia a digitalizacie dobovych fotografii a dokumentov subezne prebiehalo filmovanie vypovedi 84 svedkyn krutej akcie r na miestach spojenych s deportaciou a vaznenim ako aj nakrucanie autentickych situacii v reholnych spolocenstvach v spolupraci s filmovym stabom autorka natocila neopakovatelny material velkej historickej i spolocenskej hodnoty film ziskal cenu jedneho sveta a stal sa tak vitaznym slovenskym dokumentom po premietani nasleduje diskusia s reziserkou ivicou kusikovou podujatie je pripravene v spolupraci s projektom premietaj festivalu jeden svet nbsp ivica kusikova ssps co prezivali reholne sestry pocas likvidacie zenskych reholi ake motivy ich viedli vstupit do klastora co je zmyslom zenskeho bytia historia sr 2013 72 min film a diskusia s reziserkou o zmysle zivota reholnych sestier pocas likvidacie klastorov
historia
0
1398535200
film sud ma a skusaj