Grigorij Mesežnikov

Známy a médiami často citovaný politický analytik. V osemdesiatych rokoch vyštudoval na Moskovskej štátnej univerzite (MGU) sociálnopolitické vedy.

V deväťdesiatych rokoch spoluzakladal Inštitút pre verejné otázky, ktorého je dnes prezidentom.

Osobitne sa venuje analýze slovenskej politickej scény. Pred poslednými parlamentnými voľbami slovenskú verejnosť zaujal analýzou volebných programov jednotlivých strán. Jeho články môžete nájsť napríklad v Denníku N.

Slovenské politické elity sleduje podrobne, no napriek tomu si s nimi netyká. Novinári sa na Slovensku podľa neho pričasto sústreďujú len na čiastkové správy, a preto im unikajú širšie súvislosti. Aj vďaka tomu sa niektorým úspešným politikom darí dlhodobo presviedčať ľudí, že sú iní než v skutočnosti.

Oligarchovia, majitelia demokracie? Po posledných parlamentných voľbách dospeli niektorí novinári a komentátori k presvedčeniu, že skutočnú moc rozhodovať o dôležitých veciach majú na Slovensku iba oligarchovia. Je to skutočne tak? Sú politici iba dobre platenými hercami? Do akej miery môže bežný človek dôverovať politikom a ich sľubom? Hľadať odpovede na tieto a iné otázky s nami budú dvaja skúsení politológovia a uznávaný sociológ, ktorí sa zatiaľ spolu v diskusii nestretli. Budeme sa s nimi rozprávať o tom, ako prebiehajú volebné kampane a do akej miery sú v nich politici autentickí. Dozvieme sa aj ich názor na to, či voľby môže vyhrať úprimný politik. Inšpiráciou pre zaradenie tejto témy do nášho programu nám bol nový film Zuzany Piussi „Ťažká voľba“, ktorý vám v rámci nášho festivalu premietneme o tri dni skôr. Dokument, v ktorom politici pôsobia miestami ako komické postavičky v zle režírovanej divadelnej hre, nastoľuje mnohé otázky o pravej podstate demokracie. Či už vás k účasti na diskusii navnadí spomínaný film alebo si ju prídete vypočuť sami od seba, sľubujeme vám, že nebudete sklamaní. Alexander Tomský, Grigorij Mesežnikov, Michal Vašečka Presadzuje politika iba záujmy mocných? Môžu byť politici v demokracii autentickí? Je demokracia len divadlom pre ľudí? Politika Nielen o výsledkoch nedávnych volieb a o tom, čo s nimi. oligarchovia majitelia demokracie po poslednych parlamentnych volbach dospeli niektori novinari a komentatori k presvedceniu ze skutocnu moc rozhodovat o dolezitych veciach maju na slovensku iba oligarchovia je to skutocne tak su politici iba dobre platenymi hercami do akej miery moze bezny clovek doverovat politikom a ich slubom hladat odpovede na tieto a ine otazky s nami budu dvaja skuseni politologovia a uznavany sociolog ktori sa zatial spolu v diskusii nestretli budeme sa s nimi rozpravat o tom ako prebiehaju volebne kampane a do akej miery su v nich politici autenticki dozvieme sa aj ich nazor na to ci volby moze vyhrat uprimny politik inspiraciou pre zaradenie tejto temy do nasho programu nam bol novy film zuzany piussi tazka volba ktory vam v ramci nasho festivalu premietneme o tri dni skor dokument v ktorom politici posobia miestami ako komicke postavicky v zle rezirovanej divadelnej hre nastoluje mnohe otazky o pravej podstate demokracie ci uz vas k ucasti na diskusii navnadi spominany film alebo si ju pridete vypocut sami od seba slubujeme vam ze nebudete sklamani alexander tomsky grigorij meseznikov michal vasecka presadzuje politika iba zaujmy mocnych mozu byt politici v demokracii autenticki je demokracia len divadlom pre ludi politika nielen o vysledkoch nedavnych volieb a o tom co s nimi
politika
1
1461787200
oligarchovia majitelia demokracie