Edmund Waldstein

Edmund Waldstein je kňazom a mníchom cisterciánskeho opátstva Heiligenkreuz v blízkosti Viedne. Narodil sa v Taliansku, vyrástol v USA a Rakúsku. Bakalárske štúdiá absolvoval na Thomas Aquinas College v Kalifornii a na Hochschule Heiligenkreuz v Rakúsku vyštudoval morálnu teológiu. Za kňaza bol vysvätený v roku 2011. Pokračuje v doktorandskom štúdiu na Viedenskej univerzite.
Jeho otec, teológ Michael Waldstein pôsobil ako zakladajúci prezident a učiteľ na rakúskom Medzinárodnom teologickom ústave.

Exhausted democracy Väčšina ľudí v dnešnom vyspelom svete považuje demokraciu za jediný prijateľný spôsob usporiadania štátnej moci. Reálnu vládu dedičného panovníka by dnes asi len málokto považoval za zlučiteľnú s ideálmi slobody a spravodlivosti. Naproti tomu mnohí klasickí filozofi a veľkí kresťanskí myslitelia pokladali monarchiu za najlepšiu formu vlády. Cieľom prednášky a následnej diskusie bude kritické zhodnotenie tohto názorového rozporu. P. Edmund Waldstein OCist sa vo svojej prednáške zameria na otázku, či bezpodmienečné trvanie na demokratickom zriadení nevychádza z mylného presvedčenia, že úlohou vládnucich je presadzovanie ich súkromných záujmov. Porovná demokraciu a monarchiu vzhľadom na ich vhodnosť pre dosiahnutie spoločného dobra a jednoty spoločnosti. Položí si tiež otázku, čo sú silné a slabé stránky dnešného politického zriadenia a ako by sa dal ústavný systém demokratických republík vylepšiť. Prednáška je v angličtine bez tlmočenia.   Edmund Waldstein OCist Catholic monarchy vs. secular republic? How to govern a modern state? Politics for common good. Fact or fiction? Filozofia Porovnanie demokracie a monarchie očami politického filozofa a cisterciánskeho mnícha. exhausted democracy vacsina ludi v dnesnom vyspelom svete povazuje demokraciu za jediny prijatelny sposob usporiadania statnej moci realnu vladu dedicneho panovnika by dnes asi len malokto povazoval za zlucitelnu s idealmi slobody a spravodlivosti naproti tomu mnohi klasicki filozofi a velki krestanski myslitelia pokladali monarchiu za najlepsiu formu vlady cielom prednasky a naslednej diskusie bude kriticke zhodnotenie tohto nazoroveho rozporu p edmund waldstein ocist sa vo svojej prednaske zameria na otazku ci bezpodmienecne trvanie na demokratickom zriadeni nevychadza z mylneho presvedcenia ze ulohou vladnucich je presadzovanie ich sukromnych zaujmov porovna demokraciu a monarchiu vzhladom na ich vhodnost pre dosiahnutie spolocneho dobra a jednoty spolocnosti polozi si tiez otazku co su silne a slabe stranky dnesneho politickeho zriadenia a ako by sa dal ustavny system demokratickych republik vylepsit prednaska je v anglictine bez tlmocenia nbsp edmund waldstein ocist catholic monarchy vs secular republic how to govern a modern state politics for common good fact or fiction filozofia porovnanie demokracie a monarchie ocami politickeho filozofa a cistercianskeho mnicha
filozofia
1
1398448800
exhausted democracy