Porodiť a zabudnúť?
Diskusia pôrodníka a certifikovanej duly o pôrodoch v našich nemocniciach
Hana Celušáková, Jozef Záhumenský
Spoločnosť

Dokumentárny film českej režisérky Eriky Hníkovej Pět zrození urobil z pôrodov na niekoľko dní najdiskutovanejšiu tému v Česku. Bez servítky zachytáva, ako rodí nejedna žena v našich zemepisných šírkach. Bez dostatočných informácii a súkromia a bezprostredne po pôrode oddelená od svojho dieťaťa.

Keďže film vyvoláva značné kontroverzie, rozhodli sme sa po jeho premietaní zorganizovať u nás aj diskusiu. Pozvali sme do nej osoby, ktoré žene pri pôrode pomáhajú z rozličných hľadísk: gynekológa a pôrodníka s dlhoročnou praxou v Česku aj na Slovensku a certifikovanú dulu, ktorá ženy pri pôrodoch sprevádza.

Film Pět zrození premietame o 10:00. O 11:00 sa s našimi hosťami budeme zhovárať o súčasnom stave nášho pôrodníctva a možnostiach jeho zlepšenia. Ak Vás téma pôrodníctva zaujíma, určite nás v sobotu pred poludním navštívte.

Jozef Záhumenský

Gynekológ a pôrodník, momentálne pôsobí ako prednosta Gynekologicko-pôrodníckej kliniky Fakultnej nemocnice v Trnave. Vo „fachu“ sa pohybuje už viac ako dve dekády. Počas svojej praxe pôsobil nielen na Slovensku, ale aj v susedných Čechách a tiež v súkromnej Gynekologicko-pôrodníckej nemocnici Koch v Bratislave.

Hana Celušáková

Certifikovaná dula, klinická psychologička a psychoterapeutka. Venuje sa individuálnej a skupinovej príprave na pôrod a rodičovstvo, ako dula sprevádza ženy pri pôrodoch a ako psychoterapeutka sprevádza ženy pri spracovávaní predchádzajúcich (aj traumatických) skúseností v reprodukcii, pri pôrode a podobne. Spolupracovala na projekte Sprievodca pôrodnicami ako odborná garantka.

Je nadšenou propagátorkou prirodzeného pôrodu, bondingu a vzťahovej väzby medzi matkou a dieťaťom. Sama je matkou dvoch detí.