Bolo Slovensko v deväťdesiatych rokoch čiernou dierou na mape Európy? V čom je film Únos pravdivý a v čom zavádza? Kto boli hrdinovia a kto porazení?
Film Únos a následná petícia za zrušenie Mečiarových amnestií oživili záujem o Slovensko počas vlády Vladimíra Mečiara z rokov 1994 – 1998, keď upriamili pozornosť na únos syna vtedajšieho slovenského prezidenta Michala Kováča. Vyšetrovanie ukázalo, že v únose mala prsty vtedajšia Slovenská informačná služba. Vladimír Mečiar ako zastupujúci prezident však udelil aktérom únosu amnestiu a tento zločin nebol nikdy postavený pred súd. Tento čin však nie je jedinou čiernou škvrnou tohto obdobia. Môžeme spomenúť vraždu Róberta Remiáša, tzv. noc dlhých nožov v slovenskom parlamente, počas ktorej vtedajšia vládna koalícia HZDS, SNS a ZRS vymenila takmer všetkých ľudí v kľúčových pozíciach štátu, zmarené referendum o vstupe do NATO, nespravodlivú privatizáciu, korupciu a mnohé ďalšie. Ako na nás vplýva nepotrestaná nespravodlivosť z deväťdesiatych rokov? Je dôležité poznať súčasnú slovenskú históriu?
palko.jpg

Vladimír Palko

Vladimír Palko je matematik a politik. Vyštudoval matematiku na Univerzite Komenského. Pôsobil na Katedre matematiky Elektrotechnickej fakulty SVŠT, neskôr na Ústave technickej kybernetiky Slovenskej akadémie vied. V roku 1990 sa stal členom KDH a bol jeho dlhoročným podpredsedom. Po voľbách v roku 2002 sa stal ministrom vnútra. Po odchode z KDH založil v roku 2008 KDS a bol jej predsedom až do zániku strany v roku 2014. Pred parlamentnými voľbami v roku 2012 bol na kandidátke OĽaNO, avšak po spore s Igorom Matovičom z nej spolu s ďalšími kandidátmi najmä z KDS a OKS odišiel. V súčasnosti pôsobí ako vysokoškolský pedagóg. Je autorom knihy Levy prichádzajú (2012) a jej reedície (2019) publikuje na rozličných spravodajských portáloch.    

Štefan Hríb

Štefan Hríb

Štefan Hríb je novinár a moderátor. Po štúdiu na Elektrotechnickej fakulte pracoval ako výskumný pracovník v Slovenskej akadémii vied. Od roku 1991 bol korešpondentom českých Lidových novín. V rokoch 1993 – 1998 bol moderátorom a komentátorom Rádia Slobodná Európa v Mníchove a v Prahe a v rokoch 1999 – 2004 pôsobil ako šéfredaktor týždenníka Domino fórum. Od konca roku 2004 je šéfredaktorom a spoluzakladateľom časopisu .týždeň, ako aj moderátorom diskusnej relácie Pod lampou (Lampa, Večer pod lampou). V roku 2013 vyšla jeho kniha rozhovorov s arcibiskupom Róbertom Bezákom Medzi nebom a peklom.
Ľuba Lesná

Ľuba Lesná

Ľuba Lesná je investigatívna novinárka, autorka kníh a divadelných hier. Vyštudovala Filozofickú fakultu UK. Pred rokom 1989 pracovala ako divadelná kritička, po Nežnej revolúcii ako novinárka a politická komentátorka v Rádiu Slobodná Európa, Slovenskej televízii a The Slovak Spectator. Napísala knihy Únos prezidentovho syna či Únos demokracie. Zo zákulisia slovenskej tajnej služby. V roku 2004 napísala knihu Prípad medička o kauze zavraždenia Ľudmily Cervanovej a roku 2013 vydala knihu rozhovorov s Ivetou Radičovou Krajina hrubých čiar. Je laureátkou viacerých cien, napríklad Československej ceny Egona Erwina Kischa či Ceny za odvahu.
Peter Vačok

Peter Vačok

Peter Vačok absolvoval Právnickú fakultu v Bratislave. Po štúdiu nastúpil na políciu na útvar vyšetrovania. V roku 1995 bol druhým vyšetrovateľom únosu Michala Kováča mladšieho. Po tom, čo zistil, že na únose participovali príslušníci Slovenskej informačnej služby, bol z vyšetrovania odvolaný. Podľa jeho slov, keby bolo na ňom, SIS by zrušil a zriadil by úplne iný orgán. V roku 1996 odišiel z polície a až do súčasnosti sa venuje advokátskej činnosti. Mal aj politické ambície, neúspešne kandidoval v parlamentných voľbách v roku 2012 za hnutie 99 %. V súčasnosti už neuvažuje o vstupe do politiky.