Pácha Západ samovraždu alebo má ešte nádej na budúcnosť? Ako sa za posledné roky zmenila identita Európy a Západu? Môže Slovensko a kresťania prispieť k záchrane Západu?
Spoločnosť na Západe prechádza dôležitou transformáciou. Napriek materiálnemu blahobytu mnohí Európania nedôverujú politickým inštitúciám. Demografickú krízu zmierňujú prisťahovalci, tí sa však často majú problém integrovať. Západ sa už nedokáže priznať k hodnotám, z ktorých vzišiel. Náboženstvo je vytláčané z verejného života. Liberálna demokracia sa nemá o čo oprieť. Západ nevie účinne odpovedať na teroristickú hrozbu ani na krízu spojenú s nárastom nacionalizmu, populizmu a čoraz nebezpečnejším nepravdám šíriacim sa prostredníctvom internetu. Čo sú príčiny tohto stavu a existuje riešenie? Aj o týchto problémoch sa bude na BHD rozprávať náš hosť spolu s moderátorkou diskusie - Miriam Lexmann. Ak túžite Georgeovi Weigelovi položiť nejakú otázku, nechať si od neho podpísať niektorú z jeho kníh alebo ho len jednoducho chcete počuť naživo – neváhajte a navštívte jeho prednášku na BHD. Určite to bude jeden z vrcholov nášho festivalu. George Weigel totiž nechodí do Bratislavy každý deň... Diskusiu organizujeme s pomocou International Republican Institute.
Lexmann-Foto_Roman-Skyba.jpg

Miriam Lexmann

Miriam Lexmann (KDH/EĽS) je poslankyňa Európskeho parlamentu. Medzi jej priority patrí ochrana slobody, demokracie a ľudskej dôstojnosti na Slovensku, Európskej únii i vo svete. Je členkou Výboru EP pre zahraničné veci, Podvýboru pre bezpečnosť a obranu a Výboru pre zamestnanosť a sociálne veci. Okrem toho je členkouDelegácie pre vzťahy s Bieloruskom a Delegácie pri Parlamentnom zhromaždení Euronest zriadenom pre spoluprácu s krajinami Východného partnerstva. Je jednou zo zakladajúcich členov a spolupredsedníčka Medziparlamentnej aliancie pre Čínu (IPAC), ako aj neformálnej skupiny pre ochranu slobody v Hongkongu a pracovnej skupiny United For Ukraine. Je členkou správnej rady Nadácie Tunegu, Púčika a Tesára i členkou predsedníctva Fóra života. Intenzívne sa venuje otázkam bezpečnosti detí a mladých na internete i novým technológiám s dôrazom na umelú inteligenciu, kde dbá o to, aby bol v centre vždy človek a jeho dobro. Snaží sa o zlepšenie postavenia opatrovateľov a lepšiu starostlivosť o seniorov, ako aj sociálne či zdravotne znevýhodnených. Pred svojím zvolením do Európskeho parlamentu pracovala v oblasti podpory demokracie ako riaditeľka európskej kancelárie Medzinárodného republikánskeho inštitútu. Predtým pôsobila v diplomacii ako stála predstaviteľka NR SR pri EÚ ako aj v ďalších poradných funkciách v rámci Európskeho parlamentu a Rady Európy.

George Weigel

George Weigel

George Weigel je popredný americký intelektuál a zároveň jeden z najvýznamnejších súčasných kresťanských mysliteľov. Je autorom vyše desiatky kníh z oblasti kultúry, náboženstva a politiky. K jeho najznámejším dielam patria knihy Svedok nádeje (celosvetovo najpredávanejšia životopisná kniha o Jánovi Pavlovi II.), Kocka a katedrála a taktiež jeho posledná kniha Evanjeliový katolicizmus. Weigel pravidelne komentuje vnútornú aj zahraničnú politiku USA, ako aj politiku Európskej únie, Ruska či konflikty na Blízkom Východe, v Iraku a Sýrii. Kritizuje európsky sekularizmus a je obhajcom politickej slobody a demokracie na kresťanských základoch. Je zakladajúcim členom James Madison Foundation. V súčasnosti pôsobí v Ethics and Public Policy Center vo Washingtone. Je držiteľom osemnástich čestných doktorátov a mnohých iných ocenení. Každoročne sa zúčastňuje na seminári Tertio Millenio v Krakove. Sme poctení tým, že tento rok navštívi po prvý krát aj Bratislavské Hanusove dni.