VERBUM
13.6.2024
15:30

VERBUM TALKSHOW: Rozumejú Česi slovenskej Cirkvi?

Diskusia o kresťanskom Slovensku podľa českej revue Salve. Verbum odpovedá.

Miesto konania:

VERBUM literárna kaviareň

Vstupenka na podujatie

Popis podujatia:

Anotácia:

Poobedná polemická klubovka šéfredaktorov Salve a Verbum a teológa Karola Moravčíka o česko-slovenskom pohľade na slovenský katolicizmus. Posledné minuloročné číslo českého Salve – revue pro teologii a duchovní život (4/2023) sa venuje slovenskému katolicizmu. Najdôležitejší text mal Karol Moravčík. Okrem neho svojimi textami prispeli viacerí slovenskí autori: František Mikloško, Agáta Šústová-Drelová, Iva Mrvová, Miroslav Kocúr, Ivan Šimko, Martin Kováč... Neprekvapivo, slovenská cirkev celkovo nedopadla v hodnotení Salve najlepšie, tak sa treba pýtať, že prečo a či je to naozaj pravda...

O čom sa budeme rozprávať?

  1. Visí nad slovenskou cirkvou tieň ľudáctva – alebo je apelovanie na nevyrovnanie sa s minulosťou len účelovou kritikou slovenského katolicizmu?
  2. Ján Pavol II. predpovedal Slovensku veľkú úlohu pri reevanjelizácií Európy tretieho tisícročia. Bolo to len zbožné prianie alebo vidíme okolo nás prvé lastovičky naplnenia proroctva?
  3. Ateistické Čechy versus kresťanské Slovensko… alebo rovnako verné kreatívne menšiny s rôznymi poslaniami v sekularizovanej Európe?
Pridať do kalendára

Navštívte Hanusove dni aj vy - unikátny festival o Bohu, vesmíre, živote a vôbec :)