VIERA MA FASCINUJE, ALE VERIACI NIE SOM
Andrej Bán, Boris Németh, Matúš Zajac
Umenie

Diskusia troch fotografov slovenskej špičky, ktorí nie sú veriaci, ale na ich fotkách často vidieť Boha. Každý z nich má za objektívom iný pohľad na vieru a život. Pokúsime sa odhaliť, čo ich na náboženstve fascinuje, aké otázky im náboženstvo kladie a k akým záverom pre ich život privádza. Ukáže sa aj, v čom sa líši ich umelecké ponímanie fotografovania a akého ducha nesú ich snímky. Diskusiu bude moderovať Veronika Čopíková, v pozadí premietneme snímky od všetkých troch hostí.

 

Andrej Bán

V .týždni (aj mimo .týždňa) rád fotografuje a píše, prináša reportáže prevažne z krízových oblastí vo svete, ale aj z krízových oblastí z domova. Za svoj druhý domov považuje Balkán, Kaukaz, Pakistan, Haiti a iné destinácie, kam sa rád vracia. Pracoval pre viaceré české, slovenské a zahraničné časopisy, vydal dve fotografické monografie (Iné Slovensko a Kosovo), je spoluautorom viacerých dokumentárnych filmov (napríklad Tisovy stíny alebo My zdes). V roku 1999 založil organizáciu Človek v ohrození. Nemá rád anonymné internetové diskusie, pivo a skupinu Elán. Najradšej je na ceste.

 

Boris Németh

Boris Németh sa zaoberá dokumentárnou a reportážnou fotografiou, ktorej počiatky siahajú do roku 2006 k sérii o resocializačnom zariadení Antona Strholca, Flash of Light. Tento vizuálne veľmi presvedčivý dokumentárny cyklus je jedným z jeho prvých a zároveň prelomových. Počas nasledujúcich dvoch rokov venoval Németh pozornosť projektu Slovníkový dokument. Nafotografované snímky dopĺňal definíciou z výkladového slovníka dodávajúcou fotografiám nové súvislosti, ktoré by inak zostali neodhalené. V rokoch 2007 až 2011 vznikla Némethova „slovenská“ séria Slovakia im lovin it, zatiaľ čo začína pracovať na projekte Europe. Cyklu, ktorý prepája niekoľko európskych krajín, sa venuje do týchto dní. V súčasnosti pokračuje v dokumentárnom projekte, ktorý mapuje vizuálne, sociálne a kultúrne premeny Slovenska.
Boris Németh vystavoval na Slovensku a vo viacerých zahraničných krajinách (napr. Mexiko, Francúzsko, Poľsko, Grécko, Nemecko), pôsobil v Poľsku a v Holandsku ako artist in residence. Je zastúpený v SNG.

 

Matúš Zajac

Umelecké vzdelanie získal na pražskej FAMU a VŠVU. Pracuje na dlhoročných súboroch Komunity,Podoby viery, Imigranti, Konfrontácie miest – Ázia a Portréty.  Spolupracuje s vydavateľstvami a časopismi ako sú napr. .týždeň, Vydavateľstvo Michala Vaška,  Vydavateľstvo Kalligram, Dumont, PolyGram, BMG, AB40, Im Berlín, atď. Od roku 2003 je fotografom NR SR a od vzniku obrazového týždenníka .týždeň /2005 / je kmeňovým fotografom. Je zakladajúcim členom fotografickej skupiny Rovnými nohami a Združenia Phos, od roku 2007 prednáša fotografiu na rôznych workshopoch a školách, najčastejšie spolupracuje ako lektor dokumentárnej fotografie s Domom fotografie v Bratislave. Od roku 2009 je pedagógom  žurnalistickej fotografie na katedre žurnalistiky  Katolíckej univerzity v Ružomberku a od roku 2011 je aj pedagógom na katedre žurnalistiky, Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Bol nominovaný v kategórii najlepšia novinárska fotografia za rok 2007, 2010 a 2011. V roku 2012 získal novinársku cenu za najlepšiu fotoreportáž HoPe za rok 2011. Autorove fotografie uverejnené v časopise .týždeň boli ocenené v obrazovom editovaní  prvým a tretím miestom v súťaži The best of Photojournalizm 2011. V roku 2011 vydal svoju prvu autorskú knihu Podoby viery na ktorej pracoval 20 rokov. V roku 2012 bol ocenený na Slovak Press Photo tretou cenou a na Czech Press Photo druhou cenou.  Pravidelne vystavuje svoju voľnú tvorbu ( Slovensko,Taliansko, Nemecko, Česká republika, Francúzko, Holandsko, Belgicko, Luxembursko, USA, Poľsko,Egypt, Rumunsko atď). Žije a tvorí v Bratislave.