Ukrajina na rázcestí
Súčasný poradca prezidenta Petra Porošenka o Ukrajine.
Mikuláš Dzurinda
Politika

Ukrajina je náš najväčší a zároveň (najmä na západe Slovenska) najmenej známy sused. Je to štát, ktorý má podľa mnohých pozorovateľov veľký potenciál, nedokázal však úspešne prejsť transformáciou zo sovietskeho obdobia do nového systému trhového hospodárstva.

Ruská anexia Krymu a následný konflikt vyvolaný proruskými rebelmi nielen uvrhli Ukrajinu do vojny, ale tiež postavili Západ pred ťažkú otázku, či a ako môže zasiahnuť do tohoto konfliktu proti takému silnému štátu, akým je Rusko. Aj verejná mienka na Slovensku (vrátane konzervatívneho spektra spoločnosti) je zoči-voči tomuto konfliktu rozdelená. Časť obyvateľstva a elít je kritická voči správaniu Západu a trvá na dobrých vzťahoch s Ruskom. Druhá časť vidí konflikt na Ukrajine ako ilustráciu ruskej hrozby pre slobodu všetkých krajín východného bloku a zasadzuje sa za integráciu Ukrajiny do EÚ a NATO.

Mikuláš Dzurinda bude vo svojej prednáške a v diskusii s publikom analyzovať vzniknutú situáciu a pokúsi sa načrtnúť cestu k riešeniu problémov. Nezabudne pritom ani na úlohu Slovenska a jeho zahraničnej politiky.  

Mikuláš Dzurinda

Mikuláš Dzurinda je bývalý predseda vlády SR (1998 – 2006) a bývalý minister zahraničných vecí SR (2010 – 2012). V súčasnosti pôsobí ako prezident európskeho konzervatívneho think tanku Wilfried Martens Centre for European Studies. Je tiež poradcom prezidenta Ukrajiny Petra Porošenka.