Tajomstvá stredozeme: o pánovi prsteňov trochu inak
Prednáška o kresťanskej symbolike v diele Tolkiena, sprevádzaná filmovou hudbou a literárnym prednesom
Pavol Hrabovecký, May Be Siblings, Daniel Hevier
Umenie

Vstup: 5€/3€ (študent)

Legendárne dielo legendárneho autora v sebe skrýva viac ako len pútavý príbeh. Fanúšik Tolkienovho diela a katolícky kňaz o. Pavol Hrabovecký vám ukáže, akú duchovnú hĺbku možno nájsť v Pánovi Prsteňov. Dozviete sa o mnohých prepojeniach kresťanstva a Tolkienovho diela, ktoré vám doteraz nenapadli. Prednáška bude okorenená hudobnými vstupmi z filmového soundtracku v prevedení kapely May Be Siblings a literárnym prednesom v podaní Daniela Heviera.

May Be Siblings

May be Siblings – Anka Krchniaková (husle), Jano Kaločaj (husle) a Martin Pauliny (klavír) – vzniklo celkom spontánne pred reprízou dovtedy čisto klavírneho koncertu HudbouSvetom v roku 2016. Anka vyštudovala hru na husle na VŠMU v Bratislave. Janko na VŠMU študoval manažment hudby a Martin pokračuje štúdium klavíra na Konzervatóriu. Dramaturgiu May Be Siblings tvorí ich vlastná tvorba a covery súčasnej prevažne filmovej hudby. Ankin prírastok do rodiny dočasne obmedzil jej pôsobenie v skupine.

Daniel Hevier

Daniel Hevier je slovenský básnik, prozaik, románopisec, dramatik, scenárista, textár, prekladateľ a autor literatúry pre deti a mládež. Počas vysokej školy sa pracoval ako redaktor literárnej redakcie v Slovenskom rozhlase. Pôsobil vo vydavateľstve Mladé letá, od r. 1991 vedie vlastné vydavateľstvo HEVI. V roku 1974 napísal svoj básnický debut Motýlí kolotoč. Odvtedy vydal stovky kníh, z ktorých niektoré boli preložené do viacerých cudzích jazykov. Príležitostne prednáša na vysokých školách a učí na gymnáziu, vedie workshopy a e-learningové tvorivé písanie. Je ženatý, má tri deti a žije v Bratislave.

Dr. Pavol Hrabovecký, S.T.D.

Pavol Hrabovecký pochádza z Prešova. Od roku 2009 je kňazom Košickej arcidiecézy. Po postgraduálnych štúdiách teológie na Catholic University of America vo Washingtone, v národnom kňažskom seminári Theological College a v Ríme pôsobil v rokoch 2014 – 2017 ako kňaz Univerzitného pastoračného centra v Prešove. V súčasnosti je kaplánom v Košiciach. Je šéfredaktorom časopisu Verbum – časopis pre kresťanskú kultúru. Venuje sa apologetike a tiež štúdiu anglických spisovateľov G.K. Chestertona, C.S. Lewisa či J.R.R. Tolkiena. Špeciálne sa zaujíma a prednáša o hlbšom význame diela Pán prsteňov, pretože “je to kniha, ktorá jednoducho láme srdcia.”