Slovensko ako Švajčiarsko
Potrebuje Slovensko radikálnu reformu regiónov?
Miroslav Beblavý, Richard Rybníček, Veronika Remišová
KLUB

O krajoch či župách na Slovensku sa opäť vo veľkom diskutuje. Primátor Trenčína Richard Rybníček vo veľkom štýle ohlásil, že štruktúru krajiny treba reformovať a že samosprávy nemajú dostatok právomocí. Podľa neho Slovensko potrebuje viac žúp ako ich má v súčasnosti.

Poslanec Miroslavom Beblavý však má na vec iný názor a navrhuje kraje celkom zrušiť a posilniť tak právomoci štátu a samospráv. Prizvali sme ešte Veroniku Remišovú, poslankyňu v parlamente i v bratislavskej mestskej časti Staré Mesto, ktorá verejnú správu vníma z oboch koncov.

Aké sú návrhy týchto hostí na reformu krajiny? Prečo máme niekedy pocit, že sa rozhoduje o nás bez nás? Je riešením týchto problémov väčšia centralizácia, alebo naopak decentralizácia?

Richard Rybníček

Pochádza z Trenčína, kde je v súčasnosti už druhé funkčné obdobie primátorom. Vyštudoval televíznu žurnalistiku na Filozofickej fakulte UK v Bratislave, študoval tiež na Univerzite Friedricha Wilhelma v Bonne. Je bývalým riaditeľom televízie JOJ a Slovenskej televízie a pôsobil aj ako riaditeľ Inštitútu pre verejné otázky. Bol členom KDH.

Zaujal svojím návrhom na komplexnú reformu administratívy na Slovensku, ktorú chce realizovať aj zmenou správneho členenia krajiny. Plánuje ísť do vysokej politiky so stranou TOSKA, ktorej vznik pred časom oznámil.

Veronika Remišová

Veronika Remišová pochádza zo Žiliny. Študovala na VŠMU v Bratislave, Sorbonne v Paríži a College d’Etudes Interdisciplinaires v Bruseli. V minulosti pracovala v Európskej komisii v oblasti vzdelávania. Je poslankyňou v parlamente, kam za Obyčajných ľudí kandidovala z prvého miesta.

Od návratu na Slovensko sa angažuje aj v komunálnej politike, kde pôsobí ako poslankyňa bratislavského Starého Mesta. Je členkou Spoločenstva Ladislava Hanusa.

Miroslav Beblavý

Ekonóm Miroslav Beblavý z Bratislavy je poslancom NR SR. V minulosti bol v stranách SDKÚ-DS a Sieť. Po vstupe Siete do koalície zo strany odišiel a stal sa nezávislým poslancom.

V rámci svojej profesionálnej kariéry pracoval ako analytik a vedúci projektov v mimovládkach INEKO a SGI a ako štátny tajomník na Ministerstve práce, sociálnych vecí a rodiny. Založil a do decembra 2014 pôsobil na Ústave verejnej politiky na Fakulte sociálnych a ekonomických vied UK. V súčasnosti pôsobí v Center for European Policy Studies (Senior Research Fellow) v Bruseli a v Institute for the Study of Labor v Nemecku (Policy Fellow). Pracoval aj ako konzultant vo Svetovej banke, v OECD a pri Európskej komisii.

V januári tohto roka prezentoval návrh na zrušenie VÚC, čo sprevádzala aj online petícia; tú podpísalo 1729 podporovateľov. V apríli so skupinou nezaradených poslancov podpísal výzvu Vráťme Slovensko ľuďom, ktorou oznámili vznik novej politickej strany.