illustration-042
Politika

Politici o ochrane života

Diskusia europoslankyne a poslanca NR SR o stave rodinnej politiky na Slovensku
Mali by sme presadzovať úplný zákaz potratov? Akými prostriedkami by mal štát pomáhať ženám v núdzi? Má Slovensko dobrú rodinnú politiku?
V spoločnosti zaznievajú protichodné postoje v otázkach týkajúcich sa ochrany ľudského života. Zástancovia konzervatívneho pohľadu na svet obhajujú myšlienku ochrany života od počatia, liberáli naopak zdôrazňujú právo ženy rozhodovať o svojom tele. Téma ochrany života sa týka aj zdanlivo menej súvisiacich otázok rodinnej politiky, ktoré však vplývajú na rozhodnutie (ne)ísť na potrat. Môžu si mamičky privyrábať na materskej? Mal by štát podporovať mnohodetné rodiny? Pomáha štát dostatočne rodinám s malým príjmom? Nastavenie rodinnej politiky v krajine a s tým súvisiacej pomoci tehotným ženám a rodinám, najmä tým v núdzi, môže výrazne ovplyvniť rozhodnutie rodín nechať priestor novému životu. Cieľom tejto diskusie je ponúknuť priestor dvom rozdielnym pohľadom na problematiku potratov, a to primárne z politického a legislatívneho hľadiska a kriticky zhodnotiť charakter, význam a vplyv rodinnej politiky na Slovensku. Otázkou ostáva: Mali by byť potraty zákonom zakázané?
Miroslav Beblavý

Miroslav Beblavý

Ekonóm Miroslav Beblavý z Bratislavy je poslancom NR SR. V minulosti bol v stranách SDKÚ-DS a Sieť. Po vstupe Siete do koalície zo strany odišiel a stal sa nezávislým poslancom. V rámci svojej profesionálnej kariéry pracoval ako analytik a vedúci projektov v mimovládkach INEKO a SGI a ako štátny tajomník na Ministerstve práce, sociálnych vecí a rodiny. Založil a do decembra 2014 pôsobil na Ústave verejnej politiky na Fakulte sociálnych a ekonomických vied UK. V súčasnosti pôsobí v Center for European Policy Studies (Senior Research Fellow) v Bruseli a v Institute for the Study of Labor v Nemecku (Policy Fellow). Pracoval aj ako konzultant vo Svetovej banke, v OECD a pri Európskej komisii. V januári tohto roka prezentoval návrh na zrušenie VÚC, čo sprevádzala aj online petícia; tú podpísalo 1729 podporovateľov. V apríli so skupinou nezaradených poslancov podpísal výzvu Vráťme Slovensko ľuďom, ktorou oznámili vznik novej politickej strany.