NE-EU-RČITÁ BUDÚCNOSŤ EURÓPY? (Summit konzervatívnej politiky)
Diskusia európskych konzervatívnych intelektuálov o výzvach pre súčasnú Európu
Rocco Buttiglione (I), Roman Joch (CZ), Moderuje: Jaroslav Daniška, Postoj
Politika

Vstup: 5€/3€ (študent)

Rocco Buttiglione sa nestal európskym komisárom kvôli jeho názorom na homosexualitu, Roman Joch bol odvolaný z pozície poradcu premiéra kvôli kritike prezidenta.

Spája ich podobná skúsenosť, keď boli obaja ostrakizovaní pre ich názory a presvedčenia. Zhodnú sa v otázke, ako by mala Európa odpovedať na súčasné výzvy ako sú migrácia, či rast extrémizmu? A aká je podľa nich pravdivá a aká je falošná vízia Európy? Môžeme ešte obnoviť  kresťanské kultúrne dedičstvo v (strednej) Európe a reformovať EÚ?

Rocco Buttiglione

Rocco Buttiglione je taliansky kresťanskodemokratický politik a akademik. Bývalý podpredseda talianskej poslaneckej snemovne, pôsobil aj ako taliansky minister pre európske záležitosti, neskôr ako minister kultúry. V talianskom parlamente mu prischla prezývka Filozof. Dva roky pôsobil aj ako europoslanec, jeho nominácia na pozíciu európskeho komisára pre spravodlivosť, slobodu a bezpečnosť bola stiahnutá kvôli jeho názorom na homosexualitu a úlohu ženy v spoločnosti. V posledných talianskych voľbách už nekandidoval, v súčasnosti vyučuje filozofiu a právo na Pápežskej Lateránskej univerzite vo Vatikáne.

Roman Joch

Roman Joch je v Českej republike pôsobiaci konzervatívny politik, publicista, politický komentátor a prekladateľ.

V minulosti pôsobil ako poradca českého premiéra pre oblasť zahraničia a ľudských práv. Je častým hosťom rozhlasových a televíznych relácií. Medzinárodným vzťahom sa venuje, okrem iného, aj vo svojich knihách. Od roku 2003 je riaditeľom Občianskeho inštitútu.

Tvrdí, že pre západnú civilizáciu nie je islamizmus existenciálnou hrozbou. Najväčšou hrozbou je pre nás, podľa neho, strata viery vo vlastné civilizačné vedomie a poslanie.

Jaroslav Daniška

Jaroslav Daniška je publicista, moderátor. Ako šéfredaktor vedie revue pre modernú katolícku kultúru – Impulz, pravidelne píše najmä do konzervatívneho denníka Postoj, moderuje relácie na rádiu Lumen (Zaostrené, o Kráse) a na Rádiu Devín vystupuje v relácii Reflektor.