Medzi životom a smrťou (Café Neuwirth)
Diskusia reportérov z vojnových oblastí
Stanka Harkotová (Aktuality.sk), Jana Čavojská (freelancer)
Spoločnosť

Vstup: 3€

Novinárstvo je bezmála jedno z povolaní, kde sa vám zvyšujú šance na vyšší tlak, častý stres a rušný pracovný deň. O to väčšmi to platí, ak ste zahraničným reportérom – navyše vo vojnovej oblasti.

Aké sú motivácie novinárov pôsobiacich vo vojnových oblastiach? Ako sa im darí skĺbiť pracovný život so životom rodinným? A v čom je táto práca náročnejšia, alebo azda zaujímavejšia, ak je vojnovým reportérom žena, novinárka?

Jana Čavojská

Reportérka a fotografka, ktorú zaujímajú príbehy ľudí a cestuje za nimi blízko aj ďaleko. Fotografovala nemocnice v Južnom Sudáne, utečenecké tábory mjanmarského etnika Karenov v Thajsku, Haiti zrútené po zemetrasení, mladé boxerky zo slumov v Nairobi v Keni či život na frontovej línii na východe Ukrajiny. Za svoje reportáže a fotografie získala niekoľko ocenení. Ale to nepovažuje za dôležité. Najdôležitejšie je podľa nej rozprávať príbehy, ktoré pomôžu iným porozumieť svetu. V roku 2014 dokončila s Vladimírom Kampfom dokumentárny film danubeStory o rieke Dunaj a príbehoch dvadsiatich ľudí z desiatich krajín, ktorými Dunaj preteká.

Stanislava Harkotová

Vyrastala v blízkosti ukrajinskej hranice, vyštudovala žurnalistiku v Nitre. Pracovala v online denníku Aktuálne.sk, spolupracovala s viacerými mediálnymi projektami vrátane českého webu Neovlivni.cz, pôsobila aj ako mediálna koordinátorka Človeka v ohrození. Dnes pracuje ako reportérka spravodajského portálu Aktuality.sk. Reportáže pravidelne prináša z vojnovej zóny na východe Ukrajiny, v roku 2017 v Mosule sledovala pád Islamského štátu.