Karikatúry Petra Sedláka
Výstava karikatúr trvá počas celého festivalu.
Peter Sedlák
Zaži

Ako sa raz vyjadril autor karikatúr, pri kreslenom humore je aj herec viac náchylnejší k tomu, aby vkĺzol do ironickej alebo výsmešnej polohy. Jeho výstava však stále nesie pracovný názov „svietiene“, ktorá je kombináciou nielen farby svetla aj tmy, ale aj odrazom akejsi svätosti života.

Karikatúry Petra Sedláka získali viacero ocenení, napríklad prvé miesto v súťaži kresleného humoru Fraštacký tŕň 2012.

Vás však pozývame vychutnať si ich v priestoroch Pisztoryho paláca počas trvania celého festivalu. Pretože karikatúra má silné prostriedky na predkladanie myšlienok a jasné pomenovanie skutočnosti takmer vo všetkých situáciách a potrebách človeka.

 

Peter Sedlák

Vyštudoval odbor reštaurovanie nástenných malieb a sgrafít (Stredná umelecko-priemyselná škola v Košiciach, 1985) a učiteľstvo výtvarnej výchovy a slovenského jazyka (Pedagogická fakulta, 1990). Reštauroval na oddelení nástenných malieb v Štátnych reštaurátorských ateliéroch v Levoči a v starožitníctve v Aténach. Pôsobí ako učiteľ výtvarných odborov (Cirkevná základná škola a Gymnázium sv. Mikuláša v Prešove).

V súčasnosti tvorí rôzne ilustrácie, fotografie, grafický dizajn a kreslený humor, ktorý vystavuje na Slovensku aj v Európe. Od roku 2012 pracuje na sérii dokumentárnych fotografií „Svietenie“ s námetom zasvätených ľudí, kňazov, rehoľníkov, veriacich ľudí, liturgie, obradu a chrámu.