Existuje etika v móde a módnom priemysle v súčasnosti? Ako môže "slow fashion" móda pozitívne vplývať na "fast fashion" priemysel? Môže byť krása ženy a jej identita vyjadrená aj prostredníctvom módy?
Čo je to móda, ako vznikla, aký ma dopad na súčasnú spoločnosť?
Existuje vôbec etika v móde a v módnom masovom priemysle?
Ako sa my ako konzumenti správame a pristupujeme k nákupom?
Aké máme alternatívy k "fast fashion" módnemu priemyslu?
Je "slow fashion" a "udržateľná móda" budúcnosť v módnom priemysle?
Môže byť krása ženy a jej identita vyjadrená aj prostredníctvom módy? I o týchto otázkach sa budeme rozprávať v diskusii spolu so štyrmi krásnymi dámami. Diskusiu o móde otvorí módna žurnalistka a uznávaná módna kritička PhDr. Dana Lapšanská, ktorá predstaví historický kontext vzniku módy až po jej súčasné tendencie. Simona Nečasová ako koordinátorka medzinárodného hnutia Fashion Revolution na Slovensku, nám predstaví aktivity, ktoré hnutie robí aj u nás doma a ako bojuje za transparentnú a udržateľnú módu. Na záver svoj pohľad na módu, prečo sa ju rozhodli študovať a čo pre nich znamená, predstavia dve študentky Johanna Grigarová a Erika Cániková.
Súčasťou diskusie bude v závere i módna prehliadka kolekcie LEN od Johanny a kolekcie MADAYA od Eriky.
Simona Nečasová

Simona Nečasová

Simona Nečasová je koordinátorkou medzinárodného hnutia Fashion Revolution na Slovensku, do ktorého je zapojených už vyše 80 krajín sveta. Cieľom Fashion Revolution je, aby bol módny priemysel krásny nie len na pohľad ale i zvnútra – etický, transparentný a udržateľný. Od roku 2015 sa Simona spolu s dobrovoľníkmi snaží šíriť túto myšlienku aj na Slovensku. Všetkých vyzýva, aby sa zamysleli nad tým, odkiaľ naše oblečenie pochádza, kto a za akých podmienok ho vyrobil. Jej snahou je, aby si ľudia opäť začali vážiť hodnotu oblečenia. Simona tvrdí, že "každá zmena sa začína od seba a ako my žijeme, tak pretvárame aj naše okolie."
Dana Lapšanská

Dana Lapšanská

Dana Lapšanská je rešpektovaná módna žurnalistka a odborníčka v oblasti módy. Za viac ako dvadsať rokov na módnej scéne pracovala ako šéfredaktorka časopisov Dievča a Móda a ako módna žurnalistka autorsky spolupracovala s časopismi Woman, Aulife, Diners Club Magazine, Textil Wirtschaft a s webovými magazínmi Štýl 24 a MMMW. Producentsky a autorsky sa podieľala na TV relácii Módny klub (75 relácií) a produkovala množstvo módnych prehliadok na Slovensku i v zahraničí. Dnes pôsobí najmä v oblasti módneho marketingu a venuje sa pedagogickej činnosti.
Johanna Grigarová

Johanna Grigarová

Johanna Grigarová sama o sebe tvrdí, že sa každý deň zobúdza a líha si medzi textil. Už štvrtý rok ho študuje na VŠVU v odbore textilný dizajn a pod značkou Ushyté ho pretvára na odev. Charakteristickým prvkom značky sú vzory, ktoré si sama vytvára a jednoduché strihy z látok, ktoré sa bežne nepredávajú v obchodoch. Jej kolekcia LEN je vytvorená s úctou k prírode, s použitím materiálov ako 100% ľan, vlna či biobavlna. V spolupráci so Slávkou a Michalom Bažalíkovcami boli vytvorené kusy odevu, ktoré poukazujú na kvalitu, jednoduchosť strihov a trvácnosť. Kolekcia LEN sa predstaví naživo na BHD rozšírená o nové kúsky.
Erika Cániková

Erika Cániková

Erika Cániková je študentka odevného dizajnu (Ateliér 343) na VŠVU v Bratislave. Tvorí pod značkou EriCan a vo svojej tvorbe využíva vrstvenie a kombináciu rôznych druhov materiálov. Rada experimentuje so strihom a vytvára nové strihové detaily, aby bol odev nositeľný, no zároveň jedinečný. Počas štúdia absolvovala študijný pobyt v Nemecku na Hochschule für Gestaltung. Participovala na prípravách Národných stretnutí mládeže na Slovensku a navštevuje Nexteria Leadership Academy. Jej kolekcia MADAYA je inšpirovaná ľuďmi, atmosférou, tradíciou a problematikou Sýrie. Hovorí o ľuďoch v Sýrii, ktorým sa vojna stala každodennosťou a nosia si ju stále so sebou. Odevy v sebe spájajú prvky tradičného odevu s prvkami vojenskej uniformy. Módu som chcela poňať ako médium, ktoré bude poukazovať na to, čo sa deje okolo nás, hovorí Erika.