BHD talks: muži X ženy
Úderné a inteligentné vstupy o identite kresťanského muža a ženy v súčasnej spoločnosti
Mária Borovská, Stanislava Gajdošová, Renáta Ocilková, Monika Skalová, Ján Balážia, Julo Slovák, Česlav Šajda, Pišta Vandal
Spoločnosť

Kríza dnešnej doby je určite aj krízou identity. Ako na túto výzvu odpovedajú kresťanské ženy a kresťanskí muži?

Oslovili sme inšpiratívne ženy a mužov, aby v krátkych a inteligentných 10 minútových vstupoch ukázali, čo pre nich znamená identita kresťanskej ženy/muža? Politička, matka 8 detí, žena aktívna v občianskej spoločnosti, rehoľník, rebel, priekopník mužskej spirituality či líder charizmatického spoločenstva nám dajú nahliadnuť do svojich ženských či mužských životov.

Dnes viac ako inokedy potrebujeme vzory. Ako zladiť metal a vieru? Materstvo a kariéru? Rodinu a politiku? Líderstvo a otcovstvo? Kontemplatívny život intelektuála a praktickú angažovanosť? Tradíciu a moderné trendy? Ako má vyzerať dáma a gentleman v roku 2017? A čo k našej ženskosti a mužskosti pridáva kresťanská viera?

Nechajme sa inšpirovať…

Mária Borovská

Mária Borovská je matka ôsmich detí, podľa ktorej je život v mnohodetnej rodine úžasný, aj keď nie vždy jednoduchý.

Tvrdí, že láska sa v ich rodine nedelí, ale znásobuje.

Stanislava Gajdošová

Mladá angažovaná žena – skautka, ktorá pracuje s talentovanými stredoškolákmi v organizácii LEAF.

Je členkou predsedníctva Spoločenstva Ladislava Hanusa a organizačného tímu BHD.

Renáta Ocilková

Matka troch detí, manželka a žena s neuveriteľným životným príbehom.

Renáta Ocilková je zároveň aktívna vo verejnom živote ako koordinátorka KBS pre ľudské práva, výkonná riaditeľka Fóra života a asistentka poslanca NR SR.

Monika Skalová

Monika Skalová je saleziánka, ktorá na Teologickej fakulte vyštudovala učiteľstvo náboženskej a etickej výchovy.

V reholi saleziánok pôsobí už 21 rokov. V posledných rokoch vystriedala služby direktorky, magistry a provinciálnej vikárky.

Rada oddychuje v prírode a trávi čas s ľuďmi. Tvrdí o sebe, že je neposedná, tvorivá a vnímavá.

Ján Balážia

Ján Balážia je ženatý a má dve dnes už dospelé deti.

Viac ako dvadsať rokov sa s manželkou zúčastňuje na Manželských stretnutiach (laické hnutie zamerané na vzťahy medzi manželmi). Tu spoznal potrebu venovať osobitnú starostlivosť mužom, ktorí aj vo fungujúcich manželstvách potrebujú osobitný duchovný prístup.

Dlhé roky sa venuje mužskej spiritualite. Je autorom 2 publikácií. S priateľmi realizuje projekt Otec & syn.

Julo Slovák

Julo Slovák je verejnosti známy predovšetkým ako zakladateľ projektu Godzone. Tvrdí, že tento projekt vznikol ako odpoveď na výzvu Katolíckej cirkvi k novej evanjelizácii.

Projekt Godzone dnes zastrešuje animátorskú školu, evanjelizačné podujatia vo farnostiach, konferencie a mnoho iných zaujímavých aktivít.

Julo tiež spieva a hrá v kapele ESPé.

Česlav Šajda

Česlav Šajda je filozof a dominikán. Pôsobí na Filozofickom ústave Slovenskej akadémie vied. Je výkonným redaktorom časopisu FILOZOFIA.

Je odborníkom na Kierkegaarda a filozofiu náboženstva a existencie. Zameriava sa tiež na sociálnu a politickú filozofiu.

Pišta Vandal

Pišta Vandal je okrem svojej šou Obludárium známy aj tým, že je autorom štyroch básnických zbierok, troch detských knižiek, cestopisu a poviedok o tom, ako sa hrá pekelná muzika. Frontman heavy metalovej kapely ČAD je náboženským redaktorom v Slovenskom rozhlase, vyhľadávaným moderátorom, a vedie vydavateľstvo Limerick.