Adam v aute, Eva na nákupoch
Profesorka fyziológie o rozdieloch medzi mužmi a ženami.
Daniela Ostatníková
Moderuje: Iva Mrvová
Spoločnosť

V čase volieb nebola z pätnástich členov našej vlády ani jedna žena. Nemáme schopné političky alebo staviame ženám neprekonateľné prekážky? Nemajú ženy na vedúce úlohy predpoklady a mali by sa radšej venovať pomáhajúcim profesiám? Či sme spiatočnícka antifeministická spoločnosť?

K diskusiám o rodovej rovnosti alebo rovných príležitostiach patria aj vedecké otázky okolo fyziologických rozdielov medzi pohlaviami. Profesorka Daniela Ostatníková (známa aj vďaka široko zdieľanému a diskutovanému rozhovoru o rozdieloch medzi mužmi a ženami) príde hovoriť o tom, prečo sme si ako muži a ženy rovní, ale nie rovnakí a v čom sa odlišujeme. Pozrieme sa na rozdiely v kognitívnych schopnostiach mužov aj žien, vplyv testosterónu na to, kým sme a zistíme, či jej vedecké poznatky pobúria feministky alebo alfa samcov.

Daniela Ostatníková

Daniela Ostatníková je lekárka a vedkyňa, ktorá získala prestížne Fulbright a Templeton Fellowships. Profesorka fyziológie a prorektorka pre medzinárodné vzťahy Univerzity Komenského sa vo svojom výskume venuje najmä neurofyziológii a vplyvu pohlavných hormónov na kognitívne funkcie. Zaoberala sa vplyvom testosterónu na inteligenciu človeka a úlohou testosterónu v etiológii autizmu. Dnes vedie Fyziologický ustav LF UK a Akademické centrum výskumu autizmu, na ktorý sa špecializuje v posledných rokoch.